HİZMETLERİMİZ

ALAN ADI VE SUNUCU

Inoby Creative olarak alan adı (domain) işlemlerini ve sunucu hizmetini yerine getiriyoruz.

Alan Adı (Domain) Nedir?

Alan adı (Domain), bir web siteninin internet ortamındaki adını ve adresini belirtir. Diğer bir tabirle alan adı (Domain), internet ortamındaki kimliğinizi belirtir. Müşterileriniz ve ziyaretçiler alan adları sayesinde internet ortamında sizlere, firmanıza ulaşabilmektedir. 

Her alan adı www ile başlar ve com, net, org gibi uzantılardan biriyle biter. Bu ikisi arasında kalan kısım sizin belirleyeceğiniz kısımdır. Örneğin, www.firmaadi.com gibi. 

Inoby Creative olarak firmanıza, kurumsal kimliğinize uygun alan adı seçiminde sizlere yardımcı oluyor ve gerkeli tüm işlemleri sağlıyoruz. Size sadece alan adınızı belirlemek kalıyor.

Unutulmaması gereken bir durum var ki o da alan adlarının satın alınan değil kiralanan bir hizmet olduğudur. Alan adları 1 yıl ile 10 yıl arasında sizlere kiralanan ve uzatma hakkı sizde olan bir hizmettir. Inoby Creative olarak alan adı hizmetinin yenileme tarihini takip etme, sizlere haber verme, yenileme gibi işlemlerini yerine getiriyoruz.

İyi Bir Alan Adı (Domain) Nasıl Olmalıdır?

İyi bir alan adı, hatırlanabilir olmalıdır. Yani ziyaretçilerinizin, müşterilerinizin kolayca hatırlayabileceği, aklında tutacağı şekilde olmalıdır.

İyi bir alan adı mümkün olduğunca kısa olmalıdır. Bu durumun hatırlanabilir olma ile yakından ilişkisi vardır. Bu konuda tavsiye edilen alan adlarının 10-12 karakterden fazla olmamasıdır. Alan adı oluştururken bu kritere olabildiğince dikkat edilmedilir. 

İyi bir alan adı, firmanızı, hizmet verdiğiniz sektörü, ürünlerinizi kısacası kurumsal kimliğinizi yansıtacak düzeyde olmalıdır. Ayrıca alan adı içinde hizmet verdiğiniz sektör veya ürünlerle alakalı kelimeler de bulunabilir. Bu durum özellikle Seo yani arama motorları optimizasyonu açısından hayati önem taşımaktadır.

Alan adı seçilirken bu kriterlere dikkat edilmedi, mümkün olduğunca bu koşullar sağlanmalıdır.

Sunucu (Server) Nedir?

Sunucular (server), web sitenize ait dosyaların saklandığı fiziksel bilgisayarlardır Inoby Creative olarak web sitenize ait dosyaları sunucularımızda saklıyor ve tüm güvenliğini sağlıyoruz.

Sunucuların sahip olmaları gereken özellikler bulunmaktadır. Bunların başında tabi ki güvenlik gelmektedir. Bir sabah kalkınca web sitenizi farklı bir şekilde görmek size hiç de iyi bir sürpriz olmayacaktır. Tabi aynı durum müşterileriniz için de geçerlidir. Diğer önemli bir özellik hız yani performanstır. Web sitenizin olduğunca hızlı açılması gerekir. Birkaç saniye içinde müşteri sitenize erişebilmelidir. 

Tüm bu kriterlere dikkat ederek Inoby Creative olarak sunucularımızda sadece hizmet verdiğimiz websitelerini barındırıyor, ek gelir sağlamak için hosting kiralayan firmalar gibi davranmıyor, hız, performans ve güvenlik konularında asla taviz vermiyoruz.

inoby creative kurumsal web hizmetleri
copyright (C) inoby creative, 2015